Select Page

کارگزاران فارکس

 

انواع کارگزاران بازار فارکس

کارگزاران فارکس را می توان به دو گروه اصلی DD و NDD تقسیم کرد.

 

  • کارگزاران DD – Dealing Desk

کارگزاران Dealing Desk همان کارگزاران market maker می باشند که معمولا” میزان اسپرد (spread) ثابت داشته و امکان دارد نرخ ها را با تفاوت از میزان واقعی آن، (بالاتر یا پایین تر) ارایه کنند. کارگزاران market maker همیشه طرف قرارداد معامله گرانی هستند که مستقیما” با ارائه دهندگان نقدینگی (liquidity providers)  تجارت نمی کنند. کارگزاران market maker از طریق  دریافت spread درآمد داشته و وارد معاملاتی در جهت مقابل معامله گران خود می گردند، به بیان دیگر این نوع کارگزاران، با ضرر شما نیز سود خواهند کرد. بنابراین،  این نوع کارگزاران بازاری ساختگی و گاها” به نفع خودشان برای شما می سازند.

 

  • کارگزاران NDD – No Dealing Desk

 

یک کارگزار فارکس NDD برای شما دسترسی مستقیم به بازار بین بانکی (interbank market) را فراهم می کند. این گروه شامل کارگزاران STP یا STP + ECN می باشند. این کارگزاران قیمتها را واقعی و بدون تغییر در دسترس معامله گران خود قرار می دهند، به این معنی که شما می توانید بدون هیچ محدودیتی با اعلام های رسمی قیمت، در فارکس تجارت کنید. اسپرد ارائه شده توسط کارگزاران NDD از کارگزارن DD بعضا” پایین تر بوده اما ثابت نمی باشد و این به این معناست که این کارگزاران می توانند میزان اسپرد در هنگام بالا رفتن نوسانات بازار به دلیل رویدادهای اقتصادی افزایش دهند. یک کارگزار NDD می تواند به ازای هر معامله مبلغی به عنوان کمیسیون نیز دریافت نماید.

 

  • کارگزاران STP – Straight Through Processing


در حالت STP، معاملات به طور کامل کامپیوتری هستند و بلافاصله در بازار بین بانکی (interbank market) بدون هیچ گونه دخالتی از سوی کارگزار پردازش می گردند. یک کارگزار STP به جای اینکه از افزایش spread سود ببرد، این امر را با دریافت یک مبلغ ثابت به عنوان کمیسیون به ازای هر معامله جبران می کنند.

 

  • کارگزاران ECN – Electronic Communication Network

کارگزاران ECN در واقع پل ارتباطی بین معامله گران و بانکها بوده و اطلاعات واقعی قیمت ارایه شده توسط بانکها و خواستهای معامله گران خود را از طریقه سیستم الکترونیکی در بازار بین بانکی ثبت می کنند، کارگزاران ECN معمولا” میزان کمیسیون مشخصی به ازای هر معامله دریافت می کنند این کارگزاران ، تمام معاملات دریافتی را به طور مستقیم و بدون هیچ گونه تغییری در بازار بین بانکی وارد می کنند.

 

بروکرهای ECN

بروکرهای متاتریدر

چارت معامله

مجله

بازار

بروکر

تقویم

ابزار فارکس